Seti Për Revistën ICON

Të gjithë blogerat më kuptojnë se ç’do të thotë të mos postosh për 4 javë rresht. Mesazhet e shumta të lexuesve se kur do të vijë postimi i rradhës.

Keni shumë të drejtë dhe më vjen keq që nuk ka patur artikuj të rinj në web. Së fundmi patëm një incident me aparatin dhe sapo ta kemi sërish në duar do ketë plot postime dhe receta që ju kemi premtuar. Përveç arsyes kryesore që ka qenë prishja e aparatit tonë profesional i cili është çelsi i punës sonë, kam qenë shumë e ngarkuar me shkollën dhe projekte të tjera që në finalizimin e tyre do të lançohen dhe në web.

Për ta mbyllur këtu dua t’ju falenderoj për mbështjetjen dhe durimin tuaj.

* * * * *

Sot dua të ndaj me ju setin fotografik për Revistën ICON. Një bashkëpunim tejet i frytshëm dhe argëtues për mua. Kësaj rradhe vendosa të flas për rëndësinë e të gatuarit në shtëpi; diferencën e ushqimit të përgatitur vetë dhe atij të blerë; se sa e rëndësishme është të marrim ushqim me vete në momentin që kemi një ditë të ngarkuar dhe të kaluar jashtë. Heqjen e kompleksit të një veprimi të tillë, kaq të thjeshtë dhe të zgjuar!

Dua të falenderoj këtu Revistën ICON për ftesën, Manila Harizi-n për fotot e mrekullueshme dhe kohën e bukur të kaluar së bashku si gjithmonë, Donna Diffusione dhe Angelo di Nepi.

2-IM 3-IM 4-IM 5-IM

 

Fotografitë nga Manila Harizi

Fustan Pas Trupi në Përditshmëri

Më pëlqen tej mase të vesh fustane të tilla, fustane të gjata pas trupit. Ajo çka më pëlqen më shumë është fleksibiliteti i tyre për tu kthyer në dy versione të ndryshme.
Mund ta veshësh me një palë atlete ose të sheshta dhe të kesh një veshje të thjeshtë të përditshmërisë, ose mund të veshësh një palë taka, një çantë dore dhe aksesorë dhe mund ta kthesh në një veshje të këndshme mbrëmjeje.
Meqenëse isha në një drekë familjare vendosa ta vesh këtë fustan pambuku me një palë sandale, me orën time të preferuar dyshe dhe sigurisht me syzet. Ndihesh mirë kur je veshu rehat dhe ke ende atë pamjen femërore dhe elegante !

02 03 04 05

 

Fotografitë nga Julia Janku

Një Ditë Tek Ferma Uka

Dikur smë pëlqenin jumpsuit, ndërsa tani kam rënë në dashuri me to. Këtë herë kam veshur këtë jumpsuit në ngjyrë jeshile të thellë ulliri me sandalet e gladiatorit dhe një varse shumë të veçantë të punuar me dorë, ndryshe nga varset që posedoj deri më tani në koleksionin tim personal.

Këto foto i bëra gjatë drekës me familjen tek Ferma Uka. Kjo fermë ndodhet në Laknas dhe sjell konceptin e njohur si “nga farma në tavolinë” ose nga toka në tavolinë. Një hapësirë ku kultivohen perime, zarzavate, fruta, drithëra e plot produkte të tjera. Një kantinë që nxjerr një nga verërat më të mira në rajon. Kjo fermë është mbi 50 vjeçare, por një biznes i vogël i ri ka lindur prej tij. Restoranti i tyre, pozicionuar në hyrje të fermës, ofron ushqim i cili është ekskluzivisht i prodhuar në Shqiperi, në Fermën Uka. Jam e dashuruar me dashurinë e tyre për tokën dhe ushqimin, dhe kjo më bën që sa herë shkoj tek Ferma Uka të ndihem “si në shtëpi”!

1 2 3 4 5 6 7 8

9

Fotografitë nga Eranda Janku

Stili i Rrugës së Tiranës – Kostumi Peruan

01 02 03

Unë jam e dashuruar me këtë kostum Peruan të punuar me dorë, dhuratë e çmuar nga tezja ime.

E kam kombinuar këtë veshje të mrekullueshme me një palë taka gladiatori, me varësen time të preferuar të ZARA-s, me një kapele verore dhe me një tjetër thesar : një çantë të vogël të punuar me dorë të cilën e kam blerë në një dyqan vendas në Kretë gjatë pushimeve të mia atje. Për ta gjallëruar pak veshjen kam vendosur një laps buzësh të kuq, i cili është i preferuari im i të gjitha kohërave.

* * * * * 

Seti i sotëm fotografik ishte një bashkëpunim me një nga miket e mia të dashura, gjithashtu një fotografe e njohur dhe shumë e talentuar – Manila Harizi.

Është gjithmonë një kënaqësi e madhe të punoj me të. Ju mund të kontrolloni bashkëpunimet tona të mëparshme (KËTU, KËTU & KËTU) dhe të qëndroni në linjë për ato që do të vijnë!

04 05 06

 

Fotografitë nga Manila Harizi

Veshja e Së Djelës Zara

E djela do të thotë dita e familjes për mua. Duke qenë se jeta ime dhe e pjesëtarëve të familjes sime është tepër intensive ne nuk shpenzojmë me njëri tjetrin aq kohë sa ne dëshirojmë. Ko do të thotë se e djela është dita që na mbledh. Kryesisht këto ditë i shpenzojmë duke udhëtuar nëpër vende të këndshme dhe të qeta brenda ose jashtë Tiranës.

Sot ne zgjodhëm Sky Tower, një restorant i këndshëm brenda kryeqytetit i cili ofron një pamje spektakolare të së gjithë Tiranës. Ky vend ka qenë pika e mbledhjes për një kohë të gjatë.

Për sot vendosa të shkoj me një veshje të thjeshtë dhe të rehatshme të Zara-s dhe Primadonna-s. Ponçot e Zara-s ma kanë bërë këtë dimër më të ngrohtë dhe më argëtues, dhe këto taka të stilit ‘underground’ i japin veshjes një prekje të errët dhe ‘agresive’. Por në total këto veshje : fustan i thjeshtë gri (Zara), ponço gri dhe zi (Zara), varëse e rëndë (Zara) dhe këpucët e koleksionit Primadonna, e bëjnë këtë një veshje të rehatshme dhe të ngrohtë për ditë të tilla me diell por të ftohta !

2 3 4 5 6 7

 

 Fotografitë nga Eranda Janku

Veshje E Rastit Dimërore – Ponço E Bardhë

Më në fund i thamë mirë se vjen Dhjetorit, një nga muajt e mi të preferuar dhe shpresoj vetëm që dhe ju ta doni këtë periudhë të vitit po aq sa unë! E adhuroj të strukem nën një batanije të ngrohtë, teksa dëgjoj fishkëllimën e erës jashtë dritares, thuajse si një ngacmim i ëmbël.

Një tjetër gjë që më pëlqen krahas dremitjeve të rehatshme, është të qënurit i mbështjellë me rroba të ngrohta dhe komode. Edhe pse, për të qenë e sinqertë Tirana nuk është përballur me asnjë ditë të ftohtë dimri… Duke folur për rrobat, këtë vit unë kam pasur një simpati të papritur për ponçot dhe kam blerë shumë të tilla. Nuk mendoni se janë kaq të bukura ?

Për sot unë zgjodha këtë ponço të bukur të bardhë nga Zara, një këmishë të thjeshtë Zara, pantallona klasike të zeza nga Zara me çizme deri tek kyçi i këmbës të H&M. Për aksesorë vendosa të vë këtë orë të mrekullueshme gërshetore të Bijou Brigitte me një varëse të rëndë të Zara-s dhe çantë të Parfois. E fundit por jo më pak e rëndësishme vendosa të shkoj me këtë stil të mrekullueshëm flokësh: kurorë gërsheti e thurur mbrapsht ; kapur nga motra ime Eranda.

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset 3 Processed with VSCOcam with se3 preset 5

 

Fotografite nga Julia Janku 

Retouch nga  Eranda Janku

Dashuria Është Një Aparat Fotografik

Unë i dashuroj aparatët, sepse e dashuroj artin e të bërit foto. Pra dikush mund të thotë që aparati është si një lloj dashurie për mua, sepse është një mik i mirë me të cilin ndaj ndjenjat. Është një lloj ndërmjetësi që më ndihmon të komunikoj me miqte, familjen dhe blogerat. Dhe aparati asnjëherë smë ka braktisur. Sa herë kam nevojë të shoh diçka të re në shoqëri, apo kur dua të shpreh dhe ndaj humorin tim; rrëmbej aparatin dhe dal për të zhvilluar një set fotografik. Shpesh motrat dhe aparati janë partnerët e mi më të mirë në një proces kaq kreativ, të krijuarit dhe drejtuarit e artit. Ne zgjedhim temën, projektojmë dhe zgjedhim mjedisin, identifikojmë veshjen dhe kontekstin. Ky është një proçes kompleks por shumë frymëzues. Më pëlqen tej mase ! Atëherë vjen momenti kur aparati kthehet në njëçështje të vërtetë dashurie. Nis të komunikoj me të duke menduar vetëm për mikun tim të gjallë dhe veten. Ata që punojnë në art të tillë e dinë se çfarë jam duke folur.

Këtë rradhë ne zgjodhëm sheshin e famshëm të Nënë Terezë-s në Tiranë. Kështu që mendova të kisha një veshje të veçantë për këtë set.

Mua më pëlqejnë tej mase shumë fustanet e gjatë dhe pas trupit si ky fustan i mrekullueshëm që kam blerë tek Zara, nuk mendoni dhe ju njëlloj ? Madje po e mendoja dy herë para se ta blija pasi kam shumë të tillë, por pastaj mendova : njëtjetër më shumë s’bën problem apo jo ?

Ky fustan duket shumë i këndshëm në të dyja mundësitë: me një palë taka ose këpucë të sheshta dhe me një xhaketë (lëkura është zgjidhja ideale). Kështu që ju mund të krijoni një pamje klasike ose diçka më eksperimetale, është në dorën tuaj. Unë i kam provuar të dy stilet dhe të dyja duken të mrekullueshme.

IMG_2750 IMG_2748 IMG_2749 IMG_2751 IMG_2752 IMG_2754

 

Fotografite nga Eranda Janku

Ja Ku Po Vjen Dielli

Këto ditë janë shumë intensive për mua. Përgatitjet për fillimin e universitetit janë në ditët e fundit. Ndërkohë jam duke punuar për të marrë patentën e drejtimit të makinës, dhe duke kaluar kohë me shoqërinë time të ngushtë. Në“Polis” ndërkohë kanë ndodhur gjëra mjaft të bukura në kuadër të Tirana Arxhitecture Weeks (TAW); dhe unë jam shumë e angazhuar atje, qoftë në ndihmë të ekipit kurator, apo duke ndjekur lektorët VIP, konferencat, workshopet, ekspozitat ndërkombëtare për të cilat do t’ju shkruaj së shpejti në poste të veçantë.

Thënë shkurt jam duke përjetuar ditë të bukura; por mjaft intensive… Ndaj këtë fundjavë vendosa t’ja kushtoj vetes dhe familjes sime.

Këtë set, unë dhe Eranda vendosëm ta zhvillonim në mjediset e Kopshtit të gjelbërt të hotel Rogner. Ambient ky, i cili ngjan si një oaz relaksi dhe paqeje i fshehur nga rrëmuja e qytetit !

IMG_5319 IMG_5322 IMG_5327 IMG_5340 Untitled-1

 

Fotografite nga Eranda Janku

Menyra Se Si Jemi

Processed with VSCOcam with f2 preset

Keto foto jane kapur ne menyre spontane gjate pushimeve te mia ne Pogradec, teksa isha duke kaluar nje kohe fantastike me miket e mia. Ajo cfare me pelqen me se shumti tek keto foto eshte thjeshtesia dhe atmosfera qe ato percjellin. Kjo me beri te mendohem me gjate dhe te reflektoj per nje ceshtje te rendesishme te diteve te sotme.

Shpesh e gjejme veten te ngecur mes asaj cka ne jemi ne te vertete dhe asaj cfare njerezit duan qe ne te jemi. Ndonjehere ky opinion i jashtem ndikon kaq shume tek ne saqe ne nje moment te caktuar ne e gjejme veten te transformuar ne dike qe as nuk e njohim. Por, sic une them gjithmone “s’eshte kurre vone”, fillo nga e para dhe njih me mire veten. Ne fund te fundit gjithcka eshte tek te njohurit e vetes. Cfare na pelqen dhe cfare jo, dhe teksa rritemi preferencat tona ndryshojne dhe ndjehuni te lire te beni cfare ju pelqen pa u ndikuar nga te tjeret, qendroni te thjeshte sepse ashtu sic Leonardo Da Vinci ka thene nje here e nje kohe “Thjeshtesia eshte kulmi i sofistikimit” dhe mos harroni te shijoni cdo dite. Jetoni nje jete te lumtur dhe reale, me kembe ne toke. Luftoni per gjerat qe ju besoni dhe mos kini frike nga gabimet; e mira e tyre eshte se ne permiresohemi teksa mesojme nga to. Keshtu qe stili juaj nuk eshte vetem tek rrobat qe ju vishni, eshte cfare ju perfaqesoni dhe mos harroni se te qenurit vetvetja ashtu sic ju jeni realisht eshte gjeja me e mire qe mund te keni !

Processed with VSCOcam with t1 preset Processed with VSCOcam with t1 preset Processed with VSCOcam with t1 preset

 

Fotografite nga Eranda Janku