Receta Të ëmbla

Tortë Me Kungull

Processed with VSCOcam with se3 preset

Tortë Me Kungull

Torta me kungull është njëëmbelsirë tradicionale, shpesh e konsumuar gjatë vjeshtës dhe fillimit të dimrit, sidomos në Ditën e Falenderimeve dhe Krishtlindjeve; në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Kungulli në vetvete simbolizon kohën e korrjes dhe është gjithashtu i pranishëm në festën e Halloween-it.

Kjo recetëështë më e plotë, më kremoze dhe si rrjedhojë më e rëndë. Por në fund, kush mund ti thotë jo njëëmbelsire kaq të shijshme sa torta me kungull ?!

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset shqip

Proçedura :

 

Ndiz furrën në temperaturë 220°C

Rrih së bashku purenë e pastër të kungullit, vezën dhe të verdhat e vezëve në një tas të madh derisa masa të jetë kremoze

Shto qumështin e ëmbël të kondesuar dhe erëzat e tortës së kungullit dhe përziej derisa masa të jetë kompakte

Shtro petën brise në një tepsi tarte 22 cm

Shto mbushjen mbi petë dhe lehtësisht tund që të çlirohen bulëzat e ajrit që mund të kenë mbetur

Piqe në furrën e ndezur për 15 minuta

Redukto temperaturën në 175°C dhe piqe për 30-40 minuta ose derisa thika e ngulur në tortë të dalë e pastër

Lejo të ftohet plotësisht para se ta servirni

IMG_6507 IMG_6510 IMG_6644

 

Fotografite nga une

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.