Koktejle Receta

Margarita Me Kungull

Margarita me Kungull COVER

Margarita Me Kungull

Margarita është një koktejl tipik veror, por është po njëlloj i shijshëm dhe në vjeshtë. Këtë herë ky koktejl kaq tradicional vjen i personalizuar për muajin e kungullit. Shpresoj tju pelqejë, ashtu sic më pëlqen mua !

IMG_7080

Përbërësit :

 

30 ml lëng i freskët limesh

30 ml lëng i freskët limoni

59 ml Tekila

1 tbsp pure kungulli (përgatisni vetë purenë e kungullit këtu)

1 spërkatje Cointreau ose Triple Sec

1 spërkatje uji

1 grusht me kubikë akulli

Kanellë me majat e gishtave

Erëzat e tortës së kungullit me majat e gishtave (përgatisni vetë erëzat e tortës së kungullit këtu)

Spërkatje me Grand Marnier (opsionale)

Një gotë e ftohtë Martini

 

Metoda :

Lyeni buzët e gotës së Martinit ose spërkatni në fund të gotës kanellë – opsionale

Shto akull tek shakeri i Martinit

Shto lëngun e limonit, lime, Tekilën, purenë e kungullit dhe Cointreau ose Triple Sec dhe Grand Marnier nëse do ta përdorni dhe tundeni

Kullojeni pijen tek gota e ftohtë e koktejlit (në të cilën keni vendosur disa akuj)

Spërkate një herë me ujë

 

Dekori : shto në sipërfaqe të pijes me majat e gishtave kanellë dhe erëzat e tortës së kungullit

IMG_7147 IMG_7186

 

Fotografite nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.