Receta Të ëmbla

Tartë me Krem Limoni dhe Merengë

Lemon Curd Tart 1

Tartë me Krem Limoni dhe Merengë

Tarta në përgjithësi është një zgjedhje ideale kur doni të ëmbëlsoni veten apo familjarët e miqtë. Ato mund të jenë individuale ose të mëdha si në rastin e sotëm. Mbushjet janë të pafundme, duke krijuar mundësinë e kombinimeve të ndryshme krem-fruta.

Kjo tartë me krem limoni dhe merengë është shumë e thjeshtë në përgatitje e madje mund ti keni si brumin e frollës dhe kremin e limonit të përgatitura më përpara e ti bashkoni në momentin e dëshiruar. Merenga sipër i jep një shije të shtuar dhe e ëmbëlson më tej, duke qënë se kremi i limonit është pak i athët. Një tjetër ide për këtë tartë me krem limoni mund të jetë shtrimi i shtresës së sipërme me fruta të ndryshme (rekomandojmë frutat e pyllit, një lloj ose miks). Pra siç e shikoni dhe ju mundësitë janë të shumta, prandaj mos u limitoni por eksperimentoni në guzhinat tuaja dhe më e rëndësishmja: shijoni çdo hap!

Lemon Curd Tart 2 Lemon Curd Tart 3 Lemon Curd Tart 4 Lemon Curd Tart 5 Lemon Curd Tart 6 Lemon Curd Tart 7

Proçedura:

 

Gatuani gjysmën e masës së brumit të frollës nëse do të përgatisni vetëm një tartë të hapur si në foto.

Pasi ta piqni brumin lëreni të ftohet deri në temperaturën e dhomës.

Gatuni një masë të plotë të kremit të limonit dhe lëreni të ftohet plotësisht.

Vendoseni kremin e limonit tek tarta dhe lëreni në frigorifer për minimumi 10 minuta.

Përgatisni kremin e merengën dhe më pas me një qese pasticerie shpëndajeni sipër kremit të limonit.

Me një pompë të vogël gatimi me zjarr ‘digjni’ majat e merengës, ose futeni në furrë ngrohur vetem sipër për 1 minutë.

Shërbejeni menjëherë këtë tartë me krem limoni dhe merengë nëse keni përdorur metodën e parë, ose pas pak minutash të lëna në banak nëse keni përdor metodën e dytë.

Lemon Curd Tart 9

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.