Mini Tarta me Luleshtrydhe

13/05/2016

Një nga gabimet e shumta që gjithkush nga ne mund të bëjë është të ngrënurit më shumë se ç’duhet. E kur vjen puna tek ëmbëlsirat të gjithë biem pre e tundimit. Këto minitarta jo vetëm që kanë një shije të mrekullueshme dhe të ofrojnë mundësi të panumërta kombinimi, por janë në përmasën e duhur për të të ëmbëlsuar dhe jo tepruar. Kësaj rradhe mini-tartat e mia vendosa ti servir me krem pastiçerie dhe luleshtrydhe; që unë kaq shumë i dua. Ndjehuni të lirë të përdorni fantazinë tuaj mbi këtë recetë.

Në rast se keni miq që do tju vijnë në ditët në vijim ose dëshironi të keni një masë në duar për ta konsumuar gjatë ditëve; mund ti piqni tartat, ti vendosni në një enë hermetike dhe ti lini në frigorifer për momentin e servirjes. Ky brum i pjekur dhe i ruajtur në enë hermetike në temperaturë kostante duron deri në 6-7 ditë.

2 5 4

Përbërësit :

Brum Frolla (klikoni KËTU për recetën)

Krem Pastiçerie (klikoni KËTU për recetën)

Luleshtrydhe

 

Proçedura :

 

Për këtë recetë do ju nevojitet një tepsi minikekësh

Lyeni tepsinë e minikekëve me spraj gatimi ose me gjalp e miell që brumi të mos ngjisë tek folezat

Ndiz furrën në temperaturë 180°C

Pasi të hapni petën e brumit frolla me një prerëse brumi në formë rrethore prini format

Sigurohuni që rrathët e brumit të jenë më të mëdhenj se diametri i rrathëve të tepsisë, pasi brumi do të vijë në anë të gropëzave

Piqini minitartat deri sa të marrin një ngjyrë kafe të artë

Lërini të ftohen plotesisht para se ti mbushni me kremin e pastiçerise dhe luleshtrydhet

 

 Fotografitë nga Eranda Janku