Receta Të ëmbla

Si Të Gatuajmë Kremin e Pastiçerisë

Processed with VSCOcam with se3 preset

Si Të Gatuajmë Kremin e Pastiçerisë

Në këtë episod po ndaj me ju një nga recetat më të rëndësishme dhe bazike në pastiçeri. Ky është kremi klasik i pastiçerisë, përdorur shpesh në pastiçeri dhe restorante. Versioni i sotëm është përgatitur me miell në vend të nishestesh (do të postojmë në ditët në vijim versionin tjetër)

Ky krem mund të përdoret si mbushje e kekëve, krostatave ose pastave. Për të bërë një mbushje më të lehtë, bashkoje me ajkë të ëmbël të thjeshtë të rrahur.

Shqip

Proçedura :

 

Shtoni 400 ml qumësht dhe 100 gram sheqer në një tenxhere

Pritni bimën e vaniljes në mes dhe shtoni atë në qumësht

Silleni qumështin në zierje në zjarr të mesëm

Në një tas të pastër përziej së bashku pjesën e mbetur të qumështit dhe sheqerit, miellin dhe të verdhat e vezëve derisa përbërësit të jenë kombinuar plotësisht

Kur qumështi të arrijë në zierje hiqni bimën e vaniljes dhe derdhni pak qumësht të nxehtë në formën e një currili teksa e përzieni masën në tas në mënyrë që të mos gatuhen vezët

Kthejeni këtë masë në tenxhere dhe silleni në vlim në zjarr të butë, duke përzier në mënyrë konstante, që vezët të mos priten ose të ngjisë masa të fund të tenxheres

Kur kremi të arrijë në vlim dhe të trashet, fikni zjarrin dhe lëvizeni tenxheren nga nxehtësia

Shtoni gjalpin dhe përzieni derisa ky i fundit të jetë njëtrajtësuar me masën

Vendoseni masën në një enë e cila duron nxehtësinë dhe vendosni një letër celofoni drejt për së drejti në sipërfaqen e kremit për të parandaluar krijimin e një cipe

Mbajeni në frigorifer derisa të jetë ftohur plotësisht përpara se ta përdorni

2 3 Processed with VSCOcam with se3 preset

 

 Fotografite nga Julia Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.