Koktejle Receta Uncategorized @sq

Ponç Krishtlindjesh

Processed with VSCOcam with se3 preset

Ponç Krishtlindjesh

Ponçi është gjithmonë një ide e mirë për festa, sidomos në këtë periudhë të vitit !

 

Përbërësit : 

75 ml lëng mandarine

150 ml liker Benedictine

225 ml Dewar’s me etiketë të bardhë

Uiski Skocez, ose Konjak

300 ml lëng boronicë

1 shkop vanilje, fara brenda e hequr

1 mandarinë, e prerë në feta të holla

3 qershi (opsionale)

 

Metoda :

Përziej të gjithë përbërësit së bashku në një enë dhe ruaje në frigorifer për 2-3 orë para se ta përdorni – jo për më gjatë pasi elementët e thartë do të nisin të sundojne shijen e ponçit

Shërbejeni në një enë të madhe ose gota të mbushura deri në gjysmë

Përziej mirë dhe lejo të hollohet për 5 minuta para se ta shërbesh

Processed with VSCOcam with se3 preset

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset

 

 Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.