Koktejle Pije Receta

“Rose Lemonade” në Kushte Shtëpie

Rose Lemonade 1

“Rose Lemonade” në Kushte Shtëpie

Pija “Rose Lemonade” më ka shoqëruar përgjatë mbrëmjeve të nxehta të kësaj vere dhe e kam pëlqyer pafund shijen dhe freskinë e saj. Mendoj dhe shpresoj të mos jem e vetmja me këto përshtypje.

Nuk e kisha menduar se si mund ta përgatisja në shtëpi, ndoshta sepse disa gjëra (si kjo pije në fjalë) i kemi më kollaj ti konsumojmë të servivura. Gjithsesi ishte miku im Iliri që më tregoi se sa thjesht mund ta kemi këtë pije në shtëpitë tona, pa u munduar dhe duke e shijuar kur ne të dëshirojmë.

  • Mund të përdorni lëng trëndafili ose ekstrakt trëndafili. Colonial e përgatit vetë ekstraktin dhe më dhuruan një shishe për ta përgatitur këtë pije sot për ju. Në rastin e ekstraktit do duhet të hidhni më pak pasi shija është shumë e përqëndruar, në rastin e lëngut të trëndafilit që e përgatisni lehtësisht në kushte shtëpie do tju duhet të shtoni më tepër në sasi pasi shija dhe përqëndrimi janë më të ulët.
  • Po ndajmë me ju 2 metoda si mund ta përgatisni këtë pije, një rast kur keni shaker dhe në rastin tjetër kur nuk e keni pjesë të aksesorëve tuaj.

Përbërësit:

Ujë tonik

Shurup ose esencë trëndafili

Akull

Petale trëndafili ose mjedër/luleshtrydhe për dekor

 

Metoda 1:

Në një shaker vendosni tre përbërësit e parë dhe tundni mirë.

Vendoseni pijen në gotën servirëse dhe dekoroni sipas dëshirës.

Metoda 2:

Shtoni ujë tonik tek gota servirëse. Shtoni lëng ose esencë trëndafili dhe më pas akullin.

Përzieni lehtë me një lugë koktejli dhe shtoni dekorin.

Rose Lemonade 2 Rose Lemonade 3 Rose Lemonade 4

 

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.