Receta Të ëmbla

Si Të Përgatisni Bugaçen Tradicionale Greke

Processed with VSCOcam with se3 preset

Si Të Përgatisni Bugaçen Tradicionale Greke

Bugaçja Greke gjithnjë më ka kujtuar fëmijërinë time dhe pushimet në Greqi. Unë e kam eksploruar së tepërmi Greqinë me familjen time gjatë pushimeve tona verore dhe gjithmonë për mëngjes zgjidhja ëmbëlsirën Greke të quajtur Bugaçe. Ky është një nga kujtimet e mia më të dashura të fëmijërisë sime, dhe madje tani si një e rritur unë ‘vdes’ për Bugaçe dhe përpiqem ta gatuaj sa herë kam kohë. Këtë recetë e kam marrë nga miqtë e mi Grekë dhe e provova. Nuk është e thjeshtë ta gatuash Bugaçe-n, pasi duhet ta provosh disa herë për të arritur në shijen e duhur. Por jua garantoj; do ta doni po aq sa unë këtë ëmbëlsirë. Dhe të gatuarit vetë recetën është gjithmonë një ndjesi e vecantë. Mëngjesin e kaluar u ndjeva në humor për të gatuar mëngjesin tim Grek dhe tani mund të jetë dhe i huaji.

Çelësi për të përgatitur Bugaçe-n më të shijshme Greke është të përdorësh gjalp të freskët dhe me cilësi të mirë për të lyer me të petët e brumit fillo. Receta autentike e Bugaçe-s Greke lidhet me gjalpin ‘galaktos’ të bërë nga qumështi i lopës i cili i jep një shije të mrekullueshme dhe aromë të pasur. Një truk i vogel i cili do të realizojë që petët e brumit fillo të jenë kërce dhe të ndara lehtësisht nga njëra tjetra, është që gjalpin e shkrirë ta spërkatni mbi petët e fillos, në vend që ti lyeni ato. Të punuarit me brumin fillo mund të jetë shumë e ndërlikuar pasi është një brum i brishtë dhe mund të thahet shumë shpejt, kështu që kontrolloni me kujdes hapat përpara se të nisni përgatitjen e Bugaçe-s. Mos harroni të lyeni mjaftueshëm me gjalp pjesën e sipërme të Bugaçe-s dhe ta çani lehtësisht me thikë për të çliruar avuajt.

Processed with VSCOcam with se3 preset

Përbërësit për brumin fillo :

1024 gram miell

2 tsp Raki (ose uthull e bardhë)

2 tsp vaj ulliri

lëngu i një limoni

293-314 ml ujë i nxehtë

miell për sipërfaqen e punës dhe duart

 

Shenim : Çelësi për këtë recetë është uji i nxehtë. Përdorni ujin më të nxehtë të çesmës suaj

Për të hapur petët perdorni makinën e makaronave

 

Procedura :

Përziej të gjithë përbëresit së bashku në një tas të madh me duar derisa të formojnë një masë

Në sipërfaqen e punës të pluhurosur me miell më parë, puno brumin me duar për 15-20 minuta derisa të jetë i butë dhe i lakueshëm

Mbështille brumin me letër celofoni dhe lëre në frigorifer gjatë natës para se ta përdorni

Për të bërë petët e brumit fillo, punojeni me makinën e makaronave (me gradacionin nga 1-10, duke qenë 1 me e trasha), punojeni brumin në mënyrë graduale duke e ulur trashësinë në 9 në makinën tuaj

Fillo-ja e papërdorur (e pahapur në petë) mund tv ruhet në frigorifer, me mbështjellëse hermetike, për deri në 10 ditë pas përgatitjes së brumit

Sasia e përftuar : afërsisht 1.3 kg

 

Përbërësit për Bugaçen :

400-450 gram brum fillo

200 gram gjalp, i shkrirë

1 liter qumësht

200 gram sheqer

120 gram miell

4 vezë

1 tsp ekstrakt vaniljeje

 

Përbërësit për shtresën e sipërme :

Kanellë pluhur

Sheqer pluhur

 

Proçedura :

Përgatitni mbushjen: shtoni në një tas të madh sheqerin, vezët dhe miellin; rrihi së bashku derisa përbërësit të jenë kombinuar

Vendos në një tigan qumështin dhe ekstraktin e vaniljes dhe silleni në vlim

Vetëm pak para se qumështi të vijë në vlim, hidh 1/3 e qumështit me garuzhde në masën e miellit dhe perziej

Ulni zjarrin dhe shtoni masën e miellit në tigan me pjesën tjetër të qumështit të ngrohtë

Rrih shumë shpejt, derisa masa të jetë e trashë, kremoze dhe e butë (mos e lëvizni tiganin nga nxehtësia) Kjo do të dojë rreth 2-3 minuta

Largojeni tiganin nga nxehtësia dhe përziejeni herë pas here gjatë kohës që jeni duke përgatitur recetën e Bugaçe-s, për ta mbajtur kremin që të mos krijojë cipë në shtresën e sipërme

Për këtë recetë të Bugaçe-s do tju nevojitet një tepsi e madhe, rreth 20×30 cm

Duke përdorur një furçë pasticerie, lyeni me gjalpë pjesën e poshtme dhe anët e tepsisë

Për këtë recetë ju duhen 10-12 petë fillo

Përdorni 5-6 petë fillo për pjesën e poshtme të Bugaçe-s dhe 4-5 petë për pjesën e sipërme

Nisni duke i shtruar petët një nga një në pjesën e poshtme të tepsisë, duke u siguruar që të spërkatni tërësisht çdo petë me gjalp të shkrirë

Shto kremin, duke e lëmuar sipërfaqen e tij me spatul ose kurrizin e një luge dhe më pas shtro pjesën e rradhës sipër kremit duke u siguruar që peta ta ketë mbështjellë kremin

Shtro 4-5 petët e mbetura duke spërkatur çdo petë me gjalpin e shkrirë

Me një thikë prini pjesët e tepërta të petëve anash tepsisë, dhe pjesën tjetër sistemojeni në anë

Lyejeni petën e sipërme mjaftueshëm me gjalp dhe çani (jo thellë) Bugaçe-n me një thikë të mprehtë

Piqeni Bugaçe-n në furrën e ngrohur paraprakisht në 160 gradë C për 45 minuta, ose derisa peta të jetë kërce dhe në ngjyrë të artë

Lëreni Bugaçe-n të ftohet dhe para se ta servirni pluhuroseni me kanellë dhe sheqer pluhur

 

Shijojeni teksa është ende e ngrohtë me një filxhan çaj ose kafe !

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset

 

Fotografite nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.