Receta Të ëmbla Të shpejta & pa kosto

Recetë e Thjeshtë dhe Freskuese me Luleshtrydhe

1. Cover - L

Recetë e Thjeshtë dhe Freskuese me Luleshtrydhe

Gjatë ditëve të nxehta të verës si këto që po kalojmë duam gjithmonë diçka të freskët që të na shuajë sado pak vapën. Kjo është një nga ato receta që padyshim s’ju lë kurrë në baltë. Ajo që më pëlqen rreth kësaj recete është shumëllojshmëria në përdorim. Mund ta konsumoni siç është, të shoqëruar me kos të trashë (siç kam bërë unë në këtë artikull), ta shtroni si shije mbi cheesecake, ta derdhni mbi krostatë, ta përdorni në përgatitjen e një torte ku me lëngun mund të njomni kekun dhe luleshtrydhet ti shtoni si shije brenda ose bashkuar me kremin e përdorur, mund të përgatisni koktejle të ndryshme etj. Pra siç e shihni mundesitë janë të pafundme.

Në varësi dhe të lënies së saj në frigorifer do të keni variacion në shije. Sa më tepër të qëndrojë në frigorifer (maksimumi 2 ditë) aq më shumë lëng lëshon vetë fruti dhe aq më të karamelizuara bëhen luleshtrydhet.

Mund të përdorni sheqer të bardhë ose kaf (unë përdora kafin pasi vetëm të tillë kisha për momentin), gjithashtu mund të përdorni limon ose lime në rast se nuk ju gjendet limon në shtëpi.

 

Proçedura :

 

Prini luleshtrydhet në dysh/katërsh ose më të vogla; në varësi të madhësisë së tyre dhe preferencës suaj

Përziejini ato në një tas bashkë me sheqerin dhe limonin e sapo shtrydhur

Lëreni tasin në frigorifer në varësi të preferencës; për disa minuta nëse do ta konsumoni në moment deri në 1-2 ditë për një shije më të fortë dhe të karamelizuar

 

 Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.