Receta Të ëmbla Tradicionale

Receta Tradicionale e Ballakumeve

-COVER - Ballakume

Receta Tradicionale e Ballakumeve

“Dita e Verës” më datë 14 Mars është një festë tradicionale e vendlindjes sime Elbasanit, dhe pse së fundmi është festuar në mbarë Shqipërinë. Kjo ditë mirëpret ardhjen e Pranverës. Ballakumja është ëmbelsira tradicionale e kësaj feste, dhe sigurisht që ne nuk mund ta humbisnim këtë shanc për ta postuar recetën e saj. Kjo recetë është tracidionale familjare e trashëguar ndër breza. Shpresoj t’ju pëlqejë dhe merrni kohën tuaj për ta pergatitur. Më vjen keq që nuk munda të kap foto si gjithmonë, por shpresoj që instruksionet të jenë sa më ndihmuese për ju.

05

Përberësit :

1 kg sheqer

1 kg pa një grusht miell misri (ky grusht zëvendësohet me një grusht miell gruri) plus miell misri ekstra

7 kokrra mesatare vezë (ose 8 të vogla)

500 gr gjalpe lope ose dele i vjetër

hi zjarri (finjë)

 

Proçedura :

Ndizni furrën në temperaturë 180°C

Shtroni disa tepsia biskotash me letër furre

Tretni gjalpin dhe kullojeni nga mbetjet me një sitë

Në një tas rrihni gjalpin e vakët (duhet të jetë i vakët dhe jo i nxhetë) me sheqerin për 20-30 minuta

Shtoni vezët një nga një duke i rrahur secilën për 5 minuta

Shtoni miellin grushta-grushta duke e përzier ndërkohë masën

Vendosni 2 lugë gjelle hi zjarri në një gotë me ujë dhe prisni derisa finja (ujë+hi zjarri) të bjerë në fund dhe uji të kthjellohet

Mbushni një gjysmë lëvozhge veze me këtë ujë

Shtojani brumit dhe vazhdoni ta rrihni derisa masa të jetë homogjene

Si të : Për të provuar nëse brumi është gati, merrni një copëz të vogël brumi dhe vendoseni mbi sobën të cilën e keni nxehur. Nëse ajo shkrin, brumi nuk është gati; kështu që shtoni pak miell. Provojeni sërish derisa brumi të mos shpërhapet në sipërfaqen e nxehtë

Ndani brumin në topa duke lënë hapesirë njera me tjetrën

Piqini Ballakumet për rreth 45 minuta ose derisa të kenë marrë një ngjyrë të bukur të artë

Lërini të ftohen plotësisht

01 06

 

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.