Receta e Tiramisu

03/09/2014

Duke qene se tani jam ne Gioiosa Marea, Sicili (Itali), doja te ndaja me ju receten e nje embelsire tradicionale italiane.

Emri i kesaj recete, “tiramisu”, do te thote “me ngri lart” apo “me co lart” dhe u krijua fillimisht ne vitin 1960. Une e kam gatuar Tiramisu-ne prej 3 vitesh dhe kam provuar shume receta te ndryshme, duke kerkuar per me te miren, “perfekten”, dhe mund t`ju them me kenaqesi se: Ja ku eshte !

Me pelqen shija e lehte e kesaj embelsire dhe kombinimi i djathit mascarpone me shijen e kafese.  Receta ime eshte shume e lehte, dhe si perfundim do te keni plot Tiramisu per ju dhe miqte tuaj (mund te pergjysmoni masat per nje sasi me te vogel Tiramisu-je). Por megjithese receta eshte e thjeshte, ka disa truke per te arritur konsistencen perfekte te Tiramisu-se!

  • Kombinoni kafene ekspres me konjak dhe sheqer, duke u siguruar qe sheqeri te shperbehet. Une perdor konjak Vecchia Romagna.
  • Kur pergatisni ekspresin, vereni ne nje pjate (jo te terin, por pak nga pak) – kjo e ben te lehte lagien e biskotave.
  • Perpara se te rrihni ajken jo te embel, fusni nje tas te madh, nje rrahese dhe ajken ne frigorifer per disa ore. Kjo do ta beje rrahjen e ajkes me te lehte e te shpejte. Ajka duhet rrahur deri sa te krijoje maja te forta apo te mos levize nese e tundni tasin. Kjo do ju jape konsistencen perfekte.
  • Kujdes: Mos e rrihni ajken me shume sec duhet, pasi do te perfundoni me gjalp ne vend te kremit. Nese e rrihni ajken per disa minuta dhe ajo nuk behet kremoze apo e fryre, problem qendron tek ajka, e cila mund te mos jete e mire, dhe do te keni si rezultat disa copa gjalpi. Sigurohuni qe kjo te mos ndodhe, perndryshe do ta shkaterroni te gjithe embelsiren.

6

shqip

Procedura :

 

Vendos te verdhat e vezeve ne nje tas normal dhe shto sheqerin

Rrihi se bashku me rrafesen elektrike. Bej kujdes ta rrahesh masen ne nje drejtim te vetem deri sa masa te zbardhet dhe te trefishohet

Shto Mascarpone(ne fillim kullo lengun qe ajo ka ne fund, eshte shume e rendesishme) dhe perziej serish

Rrih ajken jo te embel *(lexo instruksionet me siper)

Ne nje tas te madh dhe te paster shto 1/3 e mases se Mascarpone-s dhe 1/3 e kremit dhe perziej se bashku deri sa te jene bere nje mase e njetrajtshme (vazhdo kete procedure derisa e gjithe masa te jete kombinuar bashke)

Ne taven e qelqit (ose kudo qe do ta vendosni Tiramisu-ne) vendos pak mase per perhape ne te gjithe siperfaqen me nje luge ose me nje mjet gatimi te pershtatshem (bej kujdes ta lyeni te gjithe siperfaqen)

Njoh biskotat savoiardi shpejt dhe me kujdes dhe vendosi nje nga nje ne taven e qelqit, shume afer me njera-tjetren (ngjeshur me njera-tjetren, por pa e prishur formen e tyre)

Pasi ta keni mbaruar shtresen e pare shto krem (jo shume) dhe shperndaje masen me nje luge ose nje mjet tjeter te posacem(beni kujdes te keni nje siperfaqe te sheshte)

Sigurohuni te mbushni me krem te gjitha vrimat e krijuara, perndryshe ajri do te depertoje ne Tiramisu dhe do t’i beje biskotat te mos kene shijen e duhur

Me nje site pluhurosni siperfaqen me kakao te hidhur

Bej te njejtin veprim me biskotat dhe ne shtresen e fundit. Vendosi biskotat ne anen e kundert te shtreses se pare

Shto perseri krem duke u siguruar qe shtresa e siperme te jete e mbushur me krem

Sigurohu qe siperfaqja e Tiramisu-se te jete e sheshte dhe mire-shperndare

Lere ne frigorifer per 12 ore deri ne nje dite te plote

Para se te servirni pluhurosni siperfaqen me kakao (ju rekomandoj ta vendosni kakaon vetem ne copat qe ju do te servirni apo konsumoni, sepse Tiramisu-ja nuk do te rroje me shume se nje dite nese e pluhurosni te teren me kakao)

Shenim : Tiramisu-ja mund te rroje ne kushtet e duhura (ne frigorifer) deri ne 5-6 dite

1 2 3

 

Fotografite nga Eranda Janku