Receta Të kripura

Pure Patatesh dhe Pule

Pure-COVER

Pure Patatesh dhe Pule

Në shtëpinë tonë nuk është servirur asnjëherë pure e gatshme patateje. Për këtë falenderoj mamanë time. Ajo gjithmonë e gatuante vetë dhe ne rrjedhimisht jemi rritur me këtë frymë. Pureja e saj e patates është ndryshe nga puretë që mund të gjeni nëse kërkoni nëpër rrjetet sociale apo faqe gatimi. Është padyshim receta ime e preferuar, si për nga thjeshtësia ashtu dhe nga shija. Sot ne vendosëm ta shpërndajmë me ju duke shpresuar që kjo recete të zëvendësojë purenë e gatshme që mund të përdorni dhe të bëhet pjesë e menusë suaj familjare.

  • Mund të shtoni erëza të ndryshme që dëshironi si tek pula dhe tek patatja

Pure-01 Pure-02 Pure-03

perberesit2shqip

Proçedura :

 

Prini gjoksin e pulës në fileto nëse dëshironi

Vendoseni në një tigan mesatarisht të thellë

Shtoni vajin, kripën dhe gjysmë gote uji ujë

Lërini të gatuhen në zjarr të mesëm

Her pas here kthejini dhe lërini të gatuhen deri sa të skuqen

Në momentin që janë skuqur hiqini nga tigani dhe lërini mënjanë

Në tiganin e përdorur më sipër shtoni patatet e prera në kubikë

Shtoni koncentratët e pulës dhe 1 litër uje; nëse keni lëng pule shtoni 1 litër lëng pule duke eleminuar koncentratët dhe ujin

Vëreni të ziejë në zjarr të mesëm

Her pas here përzieni masën me luge druri

Kur të shihni që patatet kanë nisur të zbuten dhe uji ka filluar të shterojë shtypini me lugën copat e patretura të patates

Pure-Procedure1 Pure-Procedure2 Pure-Procedure3

 

Fotografitë nga unë

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.