Magji

30/07/2014

Duket si kopshti magjik shkeputur nga filmi “Lisa ne Boten e Cudirave”! Humbur mes pishines dhe kopshtit, ne eksploruam cdo cep te fshehur te ketij vendi te mrekullueshem, quajtur “Bujtina e Gjelit”. Isha e lene gojehapur kur Eranda gjeti kete vend te paqshem dhe enderrimtar mes Tiranes se zhurmshme dhe kaotike. Kaq romantic dhe shume larg nga realiteti i perditshem, por prap kaq afer ne te njejten kohe. Duket si nje oaz.

Teksa po eksploroja vendin e mrekullueshem, takova pronaret te cilet ishin njerez te mrekullueshem dhe me humor. Ata me treguan me shume mbi historine e “Bujtina e Gjelit” dhe qellimet e tyre paresore. Isha e lumtur te shihja ne syte e tyre te njejtin shkelqim qe kam une, teksa flas per gjerat qe dashuroj dhe kam pasion, teksa ata flisnin mbi produktet e tyre. I gjithe kompleksi, hoteli, restoranti, kopshti dhe cdo gje tjeter jane te ndertuara ne dru dhe ndertuar mbi stilin tradicional Shqiptar. “Bujtina e Gjelit” eshte e njohur per gatimet tradicionale dhe mikpritjen e ngrohte. Ata pohojne se donin te krijonin nje vend te thjeshte dhe te vacante, ku njerezit te mund te ndiheshin si ne shtepite e tyre. Ne u ndjeme ne kete menyre dhe ju sigurojme, se dhe ju do te ndiheni po njelloj nese i kushtoni nje vizite!

Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with t1 preset 04 Processed with VSCOcam with c1 preset Processed with VSCOcam with f2 preset Processed with VSCOcam with t1 preset

 

Fotografite nga Eranda Janku

Vendi : Bujtina e Gjelit

Tags: ,