Keshilla Bukurie

07/08/2014

Gjate periudhes se Veres cdo lekure ka nevoje per perkujdesje maksimale.Te gjitheve na pelqen efekti qe rrezet e diellit I dhurojne lekures,por jane te shumta efektet anesore nga kjo kenaqesi;prandaj eshte e rendesishme te behet nje perkujdesje e vazhdueshme per lekuren,edhe ne ditet e shkujdesura te veres.

Mikesha jone Enxhi,nga blogu “Beauty Enxhi”,gjendet gjithnje aty me keshillat e saj ne lidhje me bukurine dhe perkujdesjen.Kete rradhe ajo na vjen  ne ndihme me disa keshilla sesi duhet te perkujdesemi per lekuren ne ditet e nxehta te veres kur vendosja e nje make up-i eshte I domosdoshem ose jo.

IMG_2327

Gjate periudhes se Veres cdo lekure ka nevoje per perkujdesje maksimale, pasi rrezet e diellit jane te afta qe ta demtojne ate. Eshte teper e rendesishme qe cdo mengjes te perdoret krem dite, I cili luan rolin e hidratuesit ne menyre qe lekura te qendroje e bute dhe e fresket gjate gjithe dites. Gjithashtu duhet bere kujdes ne zgjedhjen e hidratuesit, sidomos ne periudhen e Veres, pasi eshte teper e rendesishme qe ai te permbaje mbrojtje ndaj diellit. Nje hidratues me spf 15-20 eshte I duhuri kete periudhe, pasi ai nuk lejon qe lekura te demtohet nga rrezet e diellit.

Per personat me lekure delikate, kujdesi I lekures kthehet ne perparesi. Rutina e mengjesit duhet te filloje me laresin e fytyres qe zgjidhet ne perputhje me tipin e lekures (delikate, te yndyrshme), me pas me ane te pambukut aplikohet tonik dhe me pas kremi hidratues me spf 15-20.

Per personat qe e kane te nevojshem aplikimin e kremit puder, eshte teper e rendesishme qe ne Vere te perdorni nje krem puder sa me te holle ne menyre qe lekura te kete mundesi “te marre fryme” ose nje BB Cream do te ju vije ne ndihme. Kremi BB luan rol te dyfishte, rolin e hidratuesit pra te kremit te dites si dhe rolin e fondatintes.

IMG_2332 IMG_2374

 

Fotografite nga Eranda Janku

Vendi : Tea Room Tirana