Receta Të ëmbla

Ëmbelsirë me Manaferra

1.Cover

Ëmbelsirë me Manaferra

Unë i pëlqej tej mase manaferrat dhe kjo periudhë e vitit është ideale për të eksperimentuar dhe për të krijuar qindra receta të reja. Ëmbëlsira, me apo pa pjekje; pije, gatime të ngrira, koktejle etj.
Kjo recetë jo vetëm që është shumë e shijshme, por e thjeshtë dhe e shpejtë për tu përgatitur gjithashtu. Është zgjedhja e duhur si ëmbëlsirë që merret me vete, në rast se po organizoni një festë jashtë apo piknik.

2 3 4 5 AAA

Proçedura:

 

Ndizni furrën në temperaturën 176 ° C

Në një tas të vogël përzieni manaferrat me 25 gram sheqer

Në një tas të pastër përzieni së bashku miellin, fryrësin e ëmbëlsirave, kripën dhe 50 gram sheqer

Në një tas tjetër kombinoni përbërësit e lëngshëm : qumështin, gjalpin e shkrirë dhe vaniljen

Përzieni së bashku në brum përbërësit e thatë dhe të lëngët

Ndani në mënyrë të barabartë manaferrat në enë të vogla për pjekje

Mbuloni manaferrat në mënyrë të barabartë me brum

Vendosini enët në një tepsi për biskota

Piqini për 40-45 minuta derisa shtresa e sipërme të ketë marrë një ngjyrë kafe të artë dhe manaferrat të jenë duke flluskuar

Servireni me akullore ose ajkë të ëmbël të rrahur

6-M 7-M

 

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.