Dashuria Është Një Aparat Fotografik

Unë i dashuroj aparatët, sepse e dashuroj artin e të bërit foto. Pra dikush mund të thotë që aparati është si një lloj dashurie për mua, sepse është një mik i mirë me të cilin ndaj ndjenjat. Është një lloj ndërmjetësi që më ndihmon të komunikoj me miqte, familjen dhe blogerat. Dhe aparati asnjëherë smë ka braktisur. Sa herë kam nevojë të shoh diçka të re në shoqëri, apo kur dua të shpreh dhe ndaj humorin tim; rrëmbej aparatin dhe dal për të zhvilluar një set fotografik. Shpesh motrat dhe aparati janë partnerët e mi më të mirë në një proces kaq kreativ, të krijuarit dhe drejtuarit e artit. Ne zgjedhim temën, projektojmë dhe zgjedhim mjedisin, identifikojmë veshjen dhe kontekstin. Ky është një proçes kompleks por shumë frymëzues. Më pëlqen tej mase ! Atëherë vjen momenti kur aparati kthehet në njëçështje të vërtetë dashurie. Nis të komunikoj me të duke menduar vetëm për mikun tim të gjallë dhe veten. Ata që punojnë në art të tillë e dinë se çfarë jam duke folur.

Këtë rradhë ne zgjodhëm sheshin e famshëm të Nënë Terezë-s në Tiranë. Kështu që mendova të kisha një veshje të veçantë për këtë set.

Mua më pëlqejnë tej mase shumë fustanet e gjatë dhe pas trupit si ky fustan i mrekullueshëm që kam blerë tek Zara, nuk mendoni dhe ju njëlloj ? Madje po e mendoja dy herë para se ta blija pasi kam shumë të tillë, por pastaj mendova : njëtjetër më shumë s’bën problem apo jo ?

Ky fustan duket shumë i këndshëm në të dyja mundësitë: me një palë taka ose këpucë të sheshta dhe me një xhaketë (lëkura është zgjidhja ideale). Kështu që ju mund të krijoni një pamje klasike ose diçka më eksperimetale, është në dorën tuaj. Unë i kam provuar të dy stilet dhe të dyja duken të mrekullueshme.

IMG_2750 IMG_2748 IMG_2749 IMG_2751 IMG_2752 IMG_2754

 

Fotografite nga Eranda Janku

Menyra Se Si Jemi

Processed with VSCOcam with f2 preset

Keto foto jane kapur ne menyre spontane gjate pushimeve te mia ne Pogradec, teksa isha duke kaluar nje kohe fantastike me miket e mia. Ajo cfare me pelqen me se shumti tek keto foto eshte thjeshtesia dhe atmosfera qe ato percjellin. Kjo me beri te mendohem me gjate dhe te reflektoj per nje ceshtje te rendesishme te diteve te sotme.

Shpesh e gjejme veten te ngecur mes asaj cka ne jemi ne te vertete dhe asaj cfare njerezit duan qe ne te jemi. Ndonjehere ky opinion i jashtem ndikon kaq shume tek ne saqe ne nje moment te caktuar ne e gjejme veten te transformuar ne dike qe as nuk e njohim. Por, sic une them gjithmone “s’eshte kurre vone”, fillo nga e para dhe njih me mire veten. Ne fund te fundit gjithcka eshte tek te njohurit e vetes. Cfare na pelqen dhe cfare jo, dhe teksa rritemi preferencat tona ndryshojne dhe ndjehuni te lire te beni cfare ju pelqen pa u ndikuar nga te tjeret, qendroni te thjeshte sepse ashtu sic Leonardo Da Vinci ka thene nje here e nje kohe “Thjeshtesia eshte kulmi i sofistikimit” dhe mos harroni te shijoni cdo dite. Jetoni nje jete te lumtur dhe reale, me kembe ne toke. Luftoni per gjerat qe ju besoni dhe mos kini frike nga gabimet; e mira e tyre eshte se ne permiresohemi teksa mesojme nga to. Keshtu qe stili juaj nuk eshte vetem tek rrobat qe ju vishni, eshte cfare ju perfaqesoni dhe mos harroni se te qenurit vetvetja ashtu sic ju jeni realisht eshte gjeja me e mire qe mund te keni !

Processed with VSCOcam with t1 preset Processed with VSCOcam with t1 preset Processed with VSCOcam with t1 preset

 

Fotografite nga Eranda Janku

Magji

Duket si kopshti magjik shkeputur nga filmi “Lisa ne Boten e Cudirave”! Humbur mes pishines dhe kopshtit, ne eksploruam cdo cep te fshehur te ketij vendi te mrekullueshem, quajtur “Bujtina e Gjelit”. Isha e lene gojehapur kur Eranda gjeti kete vend te paqshem dhe enderrimtar mes Tiranes se zhurmshme dhe kaotike. Kaq romantic dhe shume larg nga realiteti i perditshem, por prap kaq afer ne te njejten kohe. Duket si nje oaz.

Continue reading “Magji”