Receta Të ëmbla

Kruasant të shpejtë dhe thjeshtë

HomemadeCruasants1

Kruasant të shpejtë dhe thjeshtë

Kjo ishte padyshim një nga recetat më të kërkuara. Kruasantët, si ti bëjmë ato në kushte shtëpie. Si një njeri që nuk duroj dot shumë kur vjen puna tek gjërat e mira e sidomos ëmbëlsirat, nuk mund të prisja 3 ditë që të shijoja një mrekulli si krusanti. Prandaj fillova të kërkoj, pyes e provoj një recetë e cila të përfundonte brenda disa orëve. Pas disa dështimeve, erdhëm me këtë formulë e cila ka rezultuar shumë e suksesshme.
Mjafton të krijoni pak kohë përgjatë një dite pushim tuajën dhe mund të keni kruasant përgjatë gjithë javës ose dhe më tepër.

Do t’ju sugjeroja të përdorni gjalpin tuaj të preferuar, duke qënë se gjalpi është kryefjala e kësaj recete. Do të rekomandoja të mos përdorni një gjalp me aromë (kryesisht gjalpi shqiptar ka një aromë shumë të fortë).
Mund ti mbushni kruasantët tuaj me ç’tju dojë zemra; bosh, të ëmbla dhe kripura. Receta jonë ju jep fleksibilitet dhe kreativitet të lirë.

Përbërësit:
600 gr miell buke
1-1/2 TBSP (13 gr) maja e thatë
75 gr sheqer
390 ml qumësht i ngrohtë
250g gjalp i butë
1 tsp kripë
1 e verdhë veze + 1tsp qumësht

Proçedura:
Shtoni gjysmën e qumështit tek tasi dhe shtoni majanë.
Përzieni, mbulojeni dhe lëreni të vijë për 10 minuta mbuluar me një peshqir gatimi.
Shtoni miellin, sheqerin, kripën dhe pjesën tjetër të qumështit.
Punoni brumin për 5-6 minuta në shpejtësi maksimale ose deri sa te bëhet një masë.
Përdorni çengelin nëse do të përdorni robotin e guzhinës.
Mbuloni tasin dhe lëreni për 1 orë që masa të dyfishohet.
Kthejeni brumin tek një sipërfaqe e pluhurosur me miell dhe ndajeni në 18-20 copa.
Mund të përdorni peshoren nëse doni të jeni ekzakt ose mund ta ndani me sy.
Hapni çdo copëz brumi në formë disku ose drejtkëndëshi jo shumë të madh.
Përdorni një tepsi biskotash që jua nxë akulli dhe shtroni letër furre.
Vendosni petën e parë të brumit dhe lyejeni me gjalp.
Vendosni sipër një petë tjetër duke e hapur me dorë nëse është më e vogël se baza poshtë, dhe vazhdoni kështu deri sa të mbarojnë petët.
Shtypni shumë pak shtresat njëra me tjetrën, më pas mbylojeni me letër celofoni dhe vendoseni në akull për 30 minuta.
Nxirreni nga akulli dhe hapeni petën me okllai, duhet të jetë diku tek 0.5 cm e trashë.
Me një prerëse pice ose thikë të madhe ndani brumin në trekëndësha të barabartë.
Prijeni pak fillimin e trekëndëshit në mes (pjesën më të gjerë) dhe më pas rrotullojeni nga këndi më i gjerë duke marr formën karakteristike të kruasantit.
Vendosini në tepsinë ku do ti piqni, mbulojeni me një peshqir gatimi dhe lërini të vijnë për 1-2 orë nëse keni kohë në dispozicion.
Në të kundërt minimumi 30 minuta.
Ndizni furrën në temperaturë 180°C.
Rrihni të verdhën e vezës me qumështin dhe lyeni kruasantët me furçë.
Piqini ato për 18-20 minuta ose deri sa të kenë marrë një ngjyrë kafe të artë.
*Nëse dëshironi ti ruani për më vonë, mund ti ngrini kruasantët e papjekur në akull dhe ti gatuani kur ju të dëshironi.
Kështu do keni kruasant të freskët në çdo kohë, pa u kufizuar në keni kohë për ta përgatitur recetën apo jo.

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.