Receta Të ëmbla

Kek Me Çokollatë Të Bardhë

Processed with VSCOcam with se3 preset

Kek Me Çokollatë Të Bardhë

Disa nga adhuruesit e çokollatës së bardhë më kërkuan të përgatisja një kek me çokollatë të bardhë, dhe ja ku jam këtu duke ndarë me ju një nga recetat e mia të pakta me çokollatë të bardhë. Dola në përfundimin se duhet të gatuaj më shpesh me çokollatë të bardhë !

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset Shqip

Proçedura :

 

Ndiz furrën në temperaturë 180°C dhe shtroni me letër furre bazën e një tepise me hapje anësore (ose çfarëdo lloj tepsie që ju gjendet) me diametër 23-25 cm.

Shkrini 225 gram çokollatë të bardhë me gjalp në banjomari, duke e lënë pjesën tjetër të çokollatës për dekorin

Përzieni të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të formohet një masë dense dhe kremoze

Shtoni me ngadalë çokollatën e shkrirë, teksa vazhdoni të përzieni

Shtoni miellin dhe bajamet e shtypura.

Në një tas të pastër rrihni të bardhat e vezëve derisa të krijojnë maja të forta

Bashkojeni këtë masë me brumin duke e përzier me kujdes nga poshtë – lartë në një kënd të gjerë

Piqeni masën për 45 minuta ose derisa të ngulni një kunjë dhëmbësh në mes dhe të dalë e pastër

Shkrini pjesën e mbetur të çokollatës së bardhë dhe shtojani sipër, mund të shtoni edhe copëza cokollate.

Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset Processed with VSCOcam with se3 preset

 

Fotografite nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.