Ditar

5 Bimët ideale për kuzhinën tuaj

Bime

5 Bimët ideale për kuzhinën tuaj

Ndonjëherë bimët mund të bëhen miqtë tuaj më të mirë. Parë qoftë nga syri i dizajnerit, ku nuancat e bukura të jeshiles ndihmojnë në gjallërimin dhe hapjen e një hapësire; të një entuziati bimësh, ku do të ndieni kënaqësinë e të kujdesurit për to tërë dashuri; apo thjesht të një personi të apasionuar pas ushqimit, ato gjethet e borzilokut vërtetë që janë një mrekulli kur gjenden një lëvizje dore larg apo jo?

Ne i adhurojmë bimët, prandaj duam t’ju ndihmojnë me një guidë mbi bimët që duhet të mbani në kuzhinën tuaj – qoftë duke i mbjellë vetë plot dashuri farat e vogla, apo duke adoptuar një bimë të rritur e duke i dhuruar një shtëpi, ato lidhen me kaq shumë afeksion, të cilin nuk mund ta humbisni. Për më tepër, vjeshta erdhi, të dalurat e verës po vijnë drejt fundit dhe me të ftohtin që na mbledh në shtëpi, është atmosfera e duhur për të investuar në gjelbërimin e shtëpisë suaj.

Fakt shumë i rëndësishëm është edhe aftësia e bimëve për të qetësuar sytë e rritur kreativitetin – në rast se nuk ishit ende të bindur pse duhet t’i bëni ato pjesë të përditshmërisë suaj.. Prandaj merrni një laps dhe nisni listën e bimëve që duhet të blini:

Dredhka Angleze (Hedera Helix)
Një nga bimet më të lehta për të rritur brenda shtëpisë, dredhka angleze është perfekte për t’u varur pranë lavamanit apo dritares. Gjethet e saj me majë, me një shumëllojshmëri nuancash jeshile dhe spërkatje të bardhe, të verdhe e të zeze i shtojnë ngjyrë kuzhines suaj. Kjo bimë ndihmon me purifikimin e ajrit, duke qenë një nga pakësuesit më të mirë të papastërtive të brendshme, si formaldehidet, benzenet, myku dhe bakteriet. Thjesht sigurohuni ta mbani larg nga qeni, macja apo të tjerë miq katër-këmbësh pasi për to është helmuese.

Aloe Vera (Aloe Barbadensis Mille)
E njohur edhe si “bima e përjetësisë”, duhet të jeni me të vërtetë të pazotë të mbani një lule nëse arrini të vrisni një aloe vera. Kjo bimë e bukur dhe me një pamje të vecantë, e mbushur me vitamina dhe minerale të mira për lëkurën, është praktikisht një farmaci shtëpiake. Çfarë e bën perfekte për ta mbajtur në kuzhinë, është aftësia e saj për të shëruar djegiet. Thjesht prini një nga gjethet e poshtme pranë kërcellit, hiqni gjembat anësore, ndajeni gjethen përgjatë gjatësisë dhe lyeni lëkurën e djegur me të brendshmen xhelatinoze.

Jasemina e Bardhë (Jasminum Polyanthum)
Bimët lulëzuese janë zakonisht një sfidë e vërtetë për t’u rritur në ambiente të brendshme, por jasemina e bardhë (e quajtur shpesh edhe jasemina rozë, në varësi të ngjyrës), rritet mirë brenda, sidomos në muajt e dimrit. Duhet të siguroheni t’I jepni ca me shumë kujdes se bimëve të tjera, por aromat që ajo i dhuron kuzhinës suaj bëjnë që t’ia vlejë i gjithë mundi. Kjo aromë delikate por jo dominuese do të bëjë që kuzhina juaj të ketë gjithmonë një erë të mirë dhe të freskët; edhe kur nuk jeni duke pjekur dicka të shijshme, kjo do të jetë përherë dhoma më e ëmbël e shtëpisë. Që të siguroheni që jasemina juaj të lulezoje, mbajeni në një zonë parcialisht të ndriçuar të kuzhinës dhe kujdesuni që dheu të jetë përherë i lagësht.

Foto nga Stephanie Studer në Unsplash

 

Bima Merimangë (Chlorophytum Comosum)
Nje bimë tjetër që kërkon fare pak përkujdesje është bima merimangë; e aftë të rritet më së miri në një shumëllojshmëri kushtesh dhe me të vërtetë që kërkon fare pak vëmendje. Ajo mund të mbahet kudo në kuzhinë dhe kërkon ujitje të rastit e krasitje të rralla. Duhet vetëm pak mundim për ta mbajtur të shëndetshme, ama ajo do jua shpërblejë duke pastruar ajrin, duke hequr aromat e këqija, tymrat dhe ndotës të tjerë të ambientit.

Borziloku (Ocimum basilicum)
Borziloku është një nga bimët e preferuara në kuzhinën tonë. Një vazo e mbushur plot, e cila shpërndan një aromë të mrekulleshme sa herë që një flad i lehtë i kalon përmes. Borziloku e do diellin dhe duhet ta ujisni sa herë që shihni se dheu po thahet. Kujdesuni që ta mbani borzilokun tuaj të lumtur e ai do ju bëjë juve edhe më të lumtur. Thjesht kujtohuni t’i tregoni ëmbëlsi hereën tjetër që shkulni gjether për të përgatitur peston tuaj.

 

Foto kryesore nga Brina Blum në Unsplash

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.