Reçel me Luleshtrydhe dhe Fara Chia

20/04/2017

Chia është një nga përbërësit që kam eksperimentuar shumë së fundmi. Farat chia (kia cilësuar në shqip) janë quajtur super-ushqim falë karakteristikave dhe të mirave që i sjellin trupit tonë. Ato janë të mbushura me acide yndyrore omega-3, të pasura me fibra dhe proteina dhe më e rëndësishmja për këtë recetë: jo vetëm që e bëjnë të shëndetshme, por luajnë dhe rolin e trashësit (niseshtesë që përdoret rëndom në recetat e zakonshme).
Ky reçel me luleshtrydhe është i përbërë nga vetëm 3 përbërës që në ditët e sotme gjenden lehtësisht në tregun tonë.

  • Ndryshimi nga reçelërat e zakonshëm:
    Ndjehet më shumë shija e frutit.
    Sasia e ëmbëlsuesit është e reduktuar ndjeshëm.
    Është më pak rezistent.

Pasi të mbaroni së gatuari reçelin dhe ta lini të ftohet do të shihni që do nisë të trashet. Kjo është dhe arsyeja që kurdo që do t’ju nevojitet planifikojeni ta gatuani minimumi një ditë përpara.
Këtë reçel mund ta ruani në një enë hermetike për 2 javë në frigorifer dhe për 2 muaj në akull. Sigurohuni ta shkrini në frigorifer para se ta përdorni nëse e keni në ngrirje.
Në këtë artikull po ju tregoj 2 metoda të të gatuarit të këtij reçeli. Unë personalisht preferoj metodën e parë, por ndjehuni të lirë të zgjidhni sipas shijeve personale (nëse e doni më të njëjtrajtshme, apo me copëza).

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

SCJ shqip

Proçedura:

 

Versioni i parë: Bluani luleshtrydhet dhe shurupin e panjës derisa të jetë kthyer në një masë homogjene.
Gatuajeni në zjarr mesatar për 4-6 minuta duke e përzier vazhdimisht, deri sa masa të fillojë të vlojë dhe të ketë nisur të trashet.
Shtoni farën chia dhe vazhdoni gatuajeni duke e përzier vazhdimisht me spatul për rreth 4-5 minuta të tjera.
Vendoseni në një enë dhe lëreni të ftohet plotësisht.
Ruajeni në një kavanoz qelqi në frigorifer.

 

Versioni i dytë: Prini luleshtrydhet në katërsh dhe vendosini në një tenxhere/tigan.
Shtoni shurupin e panjës dhe gatuajeni në zjarr mesatar për 5-10 minuta nëse do përdorni luleshtrydhe të freskëta dhe 15 minuta nëse luleshtrydhet do jenë të ngira.
Gatuajeni masën deri sa të kalojë në vlim dhe luleshtrydhet të jenë zbutur e të kenë nisur të lëshojnë lëngun e tyre.
Nëse dëshironi mund t’i shtypni luleshtrydhet me një lugë për ta bërë reçelin të njëtrajtshëm.
Shtoni farën chia dhe vazhdoni gatuajeni duke e përzier vazhdimisht me spatul për rreth 4-5 minuta të tjera.
Vendoseni në një enë dhe lëreni të ftohet plotësisht.
Ruajeni në një kavanoz qelqi në frigorifer.

Processed with VSCO with a6 preset

Processed with VSCO with a6 preset

 

 Fotografitë nga unë