Healthyliciouss Receta Të ëmbla Të shpejta & pa kosto

Kafshata Çokollate

Chocolate Bites 1

Kafshata Çokollate

Kjo recetë ishte një nga më të kërkuarat pas daljes në “Me Duart e Kristit”. Një recetë tejet e thjeshtë e argëtuese, e cila të lejon ta modifikosh sipas shijeve personale dhe kur të vijnë miqtë të ndihesh kranare teksa u servir këto çokollata të përgatitura vetë.

Përbërësit e përdorur në këtë episod janë zgjedhje personale, prandaj ndjehuni të lirë të përdorni çfarë ju vetë dëshironi.

  • Do tju duhet çokollatë e zezë ose e bardhë.
  • Fruta të ndryshme të thata si bajame, lajthi, arra, fistike etj.
  • Fruta të ndryshme të thara si boronicë e kuqe, rrush i thatë, kajsia të thara, hurma arabie etj.
  • Mund të përdorni gjithashtu dhe arrë kokosi fletë ose të grirë e fara të ndryshme (chia, lini, susam etj).

Chocolate Bites 2 Chocolate Bites 3 Chocolate Bites 4 Chocolate Bites 5

Proçedura:

 

Tretni çokollatën që jeni duke përdorur (e zezë apo e bardhë).

 

Metoda e Parë:

Në një letër furre, duke përdorur një lugë kafeje derdhni çokollatën në forma të vogla rrethore.

*Të jenë të vogla sa për një ose dy kafshata, jo më shumë.

Shtoni sipër çokollatës sa është ende e shkrirë dhe e pa mpiksur; frutat e thata, thara dhe farat që jeni duke përdorur.

Metoda e Dytë:

Në tasin e çokollatës së shkrirë shtoni të gjithë përbërësit e tjerë që jeni duke përdorur dhe përzieni së bashku.

Duhet që frutat e thata, thara e farat të jenë mbuluar mirë me çokollatën e shkrirë.

Në një letër furre, duke përdorur një lugë kafeje derdhni çokollatën në forma të vogla rrethore.

*Të jenë të vogla sa për një ose dy kafshata, jo më shumë.

 

Vendoseni letrën e furrës në një tepsi dhe lëreni në frigorifer deri në mpiksje të plotë.

Chocolate Bites 7 Chocolate Bites 8 Chocolate Bites 9

 

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.