Cheesecake në 5 minuta

Ky është cheesecake-u i parë që unë kam gatuar në vitin 2012. Teksa po kaloja përmes postimeve të blogut tim të parë, vura që këtë recetë nuk e kam ndarë ende me ju.

Duke e pabesueshme që një cheesecake të mund të gatuhet në vetëm 5 minuta, por nëse i keni të gjithë përbërësit përpara në tavolinën e punës, jua premtoj që nuk do t’ju duhen më shumë se 5 minuta për ta përgatitur.

Për sa i përket servirjes ku version ju jep mundsinë të eksperimentoni dhe jeni kreativ. Mund ta vendosni në një tavë si një cheesecake tradicional, ta lini pak minuta të mpikset dhe më pas ta servirni. Një metodë tjetë është servirja në stilin “gourmet”, siç kemi bërë ne në këtë rast. Mund të provoni të krijoni një stilim origjinal servirjeje, duke vendosur shtresën e biskotave si bazë, ose të bëni të kundërtën, të vendosni kremin të parin. Elemente të tjera plotësuese, qoftë për të bërë një balancim në shije, por dhe për të finalizuar stilimin tuaj, janë frutat e ndryshme, ose varitetë e luleve të ngrënshme. Kremi i këtij versini të cheesecake-ut është disi më i rëndë në konsistencë dhe më i ëmbël se versioni klasik, ndaj përzgjedhja e frutave të athta si boronica, mjedra, apo manaferra do të bënin kombinimin ideal të shijes, për t’i dhënë pjatës suaj freski. Ne rastin tonë ne vendosëm të bëjmë dy kombinime, mente dhe boronicë, dhe mjedër e boronicë.

Continue reading “Cheesecake në 5 minuta”

Kek Djathi / Cheesecake Oreo Pa Pjekje

Do të gënjeja nëse do t’ju thoja që jam një njeri i fiksuar pas biskotave Oreo. Më pëlqejnë natyrisht, por gjithmonë e heq mbushjen nga biskota. Tejet e ëmbël për mua.
Kjo ëmbëlsirë ishte një kërkesë e një mikut tim të dashur i cili vizitoi Shqipërinë këtë verë. Ai duket qartë që është i dashuruar me këto biskota dhe natyrisht unë isha e gatshme për ti plotësuar dëshirën. Kërkova mbi ëmbëlsira të ndryshme me Oreo dhe përfundova me këtë kek-djathi / cheesecake të mrekullueshëm pa pjekje me Oreo. Një recetë e ndryshme e kekut të djathit nga ajo që unë dhe ju jemi mësuar të gatuajmë.
Të jem e sinqertë u preka nga fjalët e tij pas përfundimit të fetës së parë të cheesecake-ut. Do doja me gjithë zemër ta ndaja me ju mesazhin e tij, por ai preferon të qëndrojë personale dhe natyrisht unë do t’ia plotësoj dëshirën. Fjalët e tij, fjalët tuaja, komentet; ma zbukurojnë ditën dhe më frymëzojnë për të punuar çdo ditë e më shumë !

Continue reading “Kek Djathi / Cheesecake Oreo Pa Pjekje”

Akullore me Cheesecake me Luleshtrydhe pa Makinë Akulloreje

Akullorja është mikja jonë më e mirë kur bëhet fjalë për ditë të tilla të nxehta. Por shumica prej nesh stepen kur vjen puna për ta përgatitur akulloren vetë në shtëpi. Arsyeja kryesore është mospasja e një makine akulloreje në shtëpi.

Me këtë recetë ju nuk do t’ju nevojitet asnjë pajisje luksoze përveç disa tasave dhe duarve !

Kjo ëmbëlsirë e ngrirë është e përkryer për çdo kohë dhe ju do t’i bëni të gjithë të bien në dashuri me të. Kombinimi më i mirë: cheesecake dhe akullore. Dua të them, ç’mund të kerkoni më shumë ?!

Continue reading “Akullore me Cheesecake me Luleshtrydhe pa Makinë Akulloreje”