Sangria

02/08/2014

Eranda pergatiti per ne mbreme Sangria-n e shijshme

Perberesit :

1 limon

1 portokall

1 lajm (lime)

1/2 cup (120 ml)  Brandy (une perdora Metaxa)

1/4 cup (60 ml)  leng limoni

1/3 cup (80 ml) leng portokalli

1/2 cup (120 ml) Triple Sec

700 ml vere e kuqe

2 tbsp (30 gr) sheqer

2 cups (475 ml) soda (une perdora Schweppes)

Shkopinj kanelle

Metoda :

Prit limonin, portokallin dhe lajmin (lime) ne copa ose feta

Ne nje ene vendos gjithe lengjet dhe frutat

Lere ne frigoref kete mase gjate nates (8-10 ore)

Nje ore para servirjes fut brenda disa shkopinj kanelle

Hiqi ato kur ta sherbesh (pas nje ore shkopinjte e kanelles duhen hequr)

Dekori : shkop kanelle ose nje fete limoni/lajmi (lime) anash gotes

IMG_1767 IMG_2276 IMG_2278

Fotografite nga Eranda Janku