Healthyliciouss Receta Të ëmbla Të shpejta & pa kosto

Keku Amaretë me 3 përbërës

Nut Cake 1

Keku Amaretë me 3 përbërës

Keku “Amaretë” është një nga kujtimet e mia të fëmijërisë (amaretat e famshme), sjellë në një format më të shëndetshëm dhe fare kollaj të bëshëm. Me vetëm 3+1 përbërës, në 5 minuta përgatitje, jam e sigurt që do ti thoni amaretave mirupafshim tani e tutje!

  • Sheqeri i kokosit, mund të zëvendësohet në rast se nuk e keni, por unë ju rekomandoj ta përdorni atë pasi i jep totalisht shije tjetër.
  • Dhe pse kanella është një përbërës opsional, unë ju sugjeroj ta përdorni pasi e plotëson shijen finale.
  • Sigurohuni që keku të jetë i hollë, pra të përdorni një tavë standarte (28 cm) për këtë recetë.

Proçedura:

 

Ndizni furrën në temperaturë 160°C.

Shtroni me letër furre një tepsi rrethore standarte ose një tepsi ëmbëlsirash me hapje anësore.

*Unë jam duke përdorur një tepsi me diametër 28 cm.

Bluani arrat deri sa të kenë konsistencën e miellit.

Në një tas rrihni së bashku sheqerin e kokosit, vezët dhe kanellën nëse dëshironi ta përdorni.

Shtoni miellin e arrave dhe përzieni masën me spatul.

Vendoseni masën në tepsi dhe piqeni deri në pjekje të plotë.

 

Fotografitë nga Eranda Janku

About us

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit. Suspe ndisse suscipit sagittis leo sit met condimentum estibulum issim Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur cing elit.